Abiturienten


2017

Özal Anil Akdemir, Martino Anelli, Sinem Asikoglu, Raphael Kargus Binner, Olivera Boshkovska, Edwin Braun, Lukas Breuer, Hicran Camuz, Ömer Catalbas, Alpay Cicek, Rafail Fanartzis, Ayub Ferhad Hajo, Yves-Dominik Franzen, Gianluca Giampaolo, Serap Gökay, Viktoriya Gurevich, Ersan Kallen, Ufuk Karayel, Beratiye Kartal, Furkan Kayman, Patrick Kus, Yidie Liu, Emin Lökerler, Günay Mammadova, Marius Mazeika, Omar Meslmani, Julian Molnar, Abolfazl Moradi, Antonio Negulescu, Johnson Ng’Endo, Aycan Öz, Cansu Özen, Angela Fernanda Loureiro Pinto, Jana Prellwitz, Joachim Sakwa, Eduard Sasimovich, Okan Sensar, Abdullah Taner, Hatice Üstün, Salih Mert Vezir, Charly Vogel, Michelle Vogel, Aleksandra Wieczorek, Kubilay Yakisir, Hajia Fati Yakubu, Tugba Yalcin, Maroan Yasser, Inci Yayan, Kübra Yegin

2016

Abdulah Agovic, Alper Ajradini, Gizem Akcay, Furkan Aktas, Zejnep Amedovski, Kerim Asanov, Berkay Aykac, Muharrem Bastug, Lidya Bokre Habtai, Entoni Cariglia, Beyzanur Cimen, Kerim Dagasan, Hicham Darkaoui, Dilruba Demirci, Chantal Dienefeld, Yasemin Erisoglu, Mustafa Enes Girkin, Georgina Isabelle Howe, Jivush Jeyarajah, Süleyman Kablan, Hüseyin Kayman, Semi Kefeli, Mücahid Keskinoglu, Merve Kilic, Eric Klutse, Jules Klutse, Marvin Koch, Laura Kuznecova, Dzhaner Kyashifov, Larissa Löser, Melina Mantel, Lara Elisabeth Martel, Jean Michel Matzelt, Philipp Moretta, Aleksejs Mrocko, Eva Oamen, Monika Onskulyte, Alexandra Otten, Gülsah Sahin, Tatjana Sänger, Dzenita Sejdic, Laura Stapkevica, Karolina Szymanska, Halil Ibrahim Temel, Esma Ünal, Tolgahan Vardar, Jakub Walczak, Yutao Wang, Julia Wojach, Hilal Yapici

2015

Abitur 2015Kamal Abou El Farah, Melike Adin, Belinda Akeh, Aziz Bilgin Aziz, Laura Bineck, Cihan Cobanoglu, Marta Dabrowska, Mohamed Dardour, Maher-Chalal-Hach-Baz Dotse, Sanaa El Ouarti. Ermira Fazliu, Romy Giese, Ibrahim Gökbak, Serkan Isik, Melika Katanbafteh, Fatih Kilic, Oguzhan Kirca, Ayca Koyuncu, Siem Kubrom, Yafiet Kubrom, Yannick Lauff, Mariusz Malik, Maria Mastrolonardo, Phuong Nhi Nguyen, Büsra Öner, Rim Ouafi, Michelle Pangsri, Kim Leonie Peiter, Valentina Randelovic, Steffen Ritter, Ramazan Sayik, Paddy Andy Schmidt, Phillip Schüler, Nico Sturrmann, Baris Ügür, Thorben Weitmann, Nicole Weppner, Aylin Yalcin und Kevin Yeboah

2014

Abitur 2014Aylin Agiz, Özge Altunbey, Abdullah Ates, Emel Aygün, Adil Aygünes, Dennis Blaschitz, Riccarda Ceglecki, Yu Wan Chiu, Funda Cos, Sevda Delice, Luca Di Giovanni, Sofia Firsova, Merve Gedikli, Emirhan Gezen, Denise Chantal Günther, Khadija Houari, Kübra Inan, Erkan Isik, Merve Isik, Marina Janz, Gurbet Kalkan, Seyda Kara, Lavitha Krishnakumar, Besime Leskovica, Janina Maas, Hariwan Mohamad, Suadin Muratovic, Gloria Niozo-Fwaka, Fatima Omar, Siddik Önal, Necati Özcan, Bünyamin Özdemir, Dünya Özkan, Melda Özkan, Divina Gracia San Miguel, Sibel Sari, Kim Schwulera, Tugba Sevim, Mithusan Sivapala, Mandeep Sodhi, Nadine Solop, Adrianna Tarasiuk, Tugba Tekin, Serley Totakhail, Farhat Wali, Diana Yvonne Wangari, Alexej Wick, Esra Yagiz und Seher Yavas

2013

Abitur 2013Ahmet Akay, Genevieve Akeh, Erbil Altunbey, Germaine Archer, Arut Arutjunjan, Azeezat Tokunbo Ayo, Ibrahim Mayowa Ayo, Hareem Bagekany, Ezgi Esin Balaban, Sevin Bars, Yasemin Baysal, Sven Bineck, Leotrina Bytyqi, Hatice Camuz, Amela Cani, Turan Canpolat, Amra Cehovic, Derya Ciftci, Ferdi Cos, Sheila Maria Da Graca Muhate, Joanne de Laar, Yasemin Demir, Ellen Forson, Micheal Gerndt, Imran Günaydin, Beathe Herold, Pavla Hricova, Banu Isen, Betül Iyiel, Ricarda Joras, Duygu Kabalci, Cansu Karaca, Tolga Karadagli, Manpreet Kaur, Samed Kilic, Ebru Kocarslan, Cigdem Kocarslan, Tim Kowalski, Falk-Fabian Krolik, Vanessa Krützberg, Eda Kurt, Dustin Lünsmann, Rabea Martel, Burcu Mete, Fanja Omar Abdulla, Niphat Pangsri, Maximilian Plien, René Rockenfeller, Janice Rübsamen, Rinor Sadiku, Oliver Salz, Gamze Seckin, Larisa Sejdic, Kevin Senft, Tajinder Singh, Gulé Suleyvani, Elif Tas, Volkan Tav, Rabia Tezcan, Shakana Thangarajah, Emine Turac, Dominik Winkel, Yunus Emre Yadigaroglu, Shaukat Yasin Muhammad, Kübra Nur Yilmaztürk, Meltem Yurdakul

2012

Abitur 2012Yonca Arsan, Jennifer Boateng, Magdalena Bytomska, Sabrina Ciolek, Tatjana Cornobaj, Ines de Graef, Ercan Demir, Leyla Denizkara, Aysun Des, Fitim Deskaj, Rumeysa Kevser Ermis, Kevin Falkenbach, Jelena Filipovic, Mevlüt Gündüz, Dennis Holtus, Amin Jaliliyan, Jaspreet Kaur, Cigdem Koc, Debora Macias Luna, Chris Matzelt, Thomas Olejnik, Christian Parpath, Kevser Parlatan, Pascal Pascai-Quednau, Rudolf Raul Radu, Hugher Rashid, Andre Seitz, Baljinder Singh Samra, Oguzhan Tekatli, Sandra Troost, Robin van Baardwyk, Alina Wastschenko, Seyit-Ali Yalcinkaya, Derya Yildiz

2011

Abitur 2011Emrah Altunbey, Sabrina Eisert, Vanessa Frimpong, Fatih Gegin, Pierre Grandjean, Renata Jafarova, Ramona Jama, Nadine Lipinski, Nevin Meric, Julian Mielmann, Monika Murat, Matthias Nickelsen, Ricarda Pabst, Jennifer Rentel, Evgenij Schall, Andreas Scholz, Jasmin Schruba, Hanspreet Sing, Bianca Solop, Marcel Stapff, Jennifer Stolberg, Boris Volkov, Veith Wenzel, Melek Yildiz, Jan Zervko

2010

Abitur2010Heayam Al Hagi. Mohamed Andich, Karina Arsamow, Edelys Bravo Guerra, Lucia Crimi, Ayca Dagasan, Subhieja Daoud, Carina Demmer, Nadine Endrikat, Andrea Figgen, Stephanie Figgen, Betül Gökceoglu, Patricia Hastermann, Tatjana Heising, Dennis Holthausen, Melike Ihlamur, Nina Jankowski, Stefan Kappler, Oktay Karaca, Svenja Krüger, Lars Kurzaj, Seul-Ki Lee, Svetlana Marcukov, Melanie Mielsch, Thomas Oteng-Appiah, Sevcan Özcan, Naside Betül Parlar, Artur Pfeifer, Janine Ridderskamp, Muhsin Sahin, Janina Scheideck, Anna-Christin Welzel, Patrick Willems, Gökhan Yavuz, Benjamin Zauner, Jana Zavadski

2009

Abitur 2009Sibel Ates, Suphi Bozkurt, Giovanna Cariglia, Natalie Eisert, Sandra Fadda, Agnieszka Gocal, Kai Jankowski, Harpreet Kaur, Stefanie Keilhauer, Olga Kiselman, Julia Mamon, Francesca Marsala, Julia Mezler, Caroline Mrozek, Corinne Niozo-Bomba, Rick Niozo-Diavita, Daniel Olszamowski, Delven Omar, Lisa Reinemann, Schene Salih, Kader Savas, Emine Sayir, Carsten Schmelcher, Jan Schrör, Mine Töre, Kim van Nieuwenborg, Aleksej Volckov, Lea Wenzel

2008

Abitur 2008Nudzeim Ajradini, Betül Aydinli, Julia Badziong, Tim Becker, Mourad Boujloud, Zeynep Canevi, Gerrit Diaz, Elena Ditu, Thomas Gaj, Julia Gurevich, Anja Hoffmann, Susanne Hoffmann, Anna Karch, Laura Kieselbach, Oliver Korbach, Derya Korkmaz, Natalia Krieger, Halisa Kuresepi, Stanislav Libich, Vladislav Libich, Damian Lisowski, Katharina Moj, Homialo Nadine Pethos Gbetor, Angelina Pubanz, Hatice Savas, Lidija Schäfer, Sebastian Schmelcher, Jessica Seitz, Victoria Smirnova, Nina Solop, Svetlana Stepanova, Franziska Töpfer, Lisa Varlemann, Victoria Wereschagina, Emrah Yanik, Markus Zahl

2007

Abitur 2007Raimond Diano, Jean-Claude Grandjean, Dennis Hartmann, Svenja Haverkamp, Thomas Heckt, Denis Hitzigrath, Natascha Kitowski, Alexander Lenski, Viatcheslav Morosh, Daniela Naß, David Pohl, Vitaliy Savchenko, Lars Standke, Christian Steffen, Katerina Stetinova, Ali Tekatli, Ibrahim Yaras

2006

Abitur 2006Adaleta Ajradini, Jörg Baier, Stefan Blisginnis, Ilja Bolotin, Fatih Cicek, Agnes Czaplinski, Cagdas Dag, Aidin Didehban Soufian, Christian Fuhrmeister, Zati Gegin, Helena Geist, Derya Gencaslan, Stefan Heß, Monika Janoschka, Oksana Keppe, Julia Kolb, Lejla Malkic, Helena Miller, Mateusz Rzepinski, OskaRzepinski, Sarah Schlöffel, Anna Schrör, Jens Siekierski, Tobias Sommer, Oleksandr Svystunov, Sutharshan Thuraisingam, Dimitri Trymbach, Ramazan Ugur, Jeannette Werner, Susanne Weyers, Micha Woitecki, Maria Wulf, Birol Yilanci, Sarah Zibell, Neslihan Zorlu

2005

Abitur 2005Güler Aykut, Laila Baghlani, Jekaterina Belowbrowa, Rebecka Bonitz, Alpaslan Cam, Janine de Laar, Hatice Demir, Sven Ender, Shemal Fatah, Cihan Güven, Christian Hennisge, Nermin Koyuncu, Sabrina Ladwig, Olga Mazanko, Katharina Mezler, Anke Riebau, Christian Roll, David Schubert, Ugur Uyanik, Daniela Wolf, Natallia Yeudakimava

2004

Abitur 2004Isabelle Ehrlich, DiIek Ergüney, Boris Hahn, Marcel Holthausen, Nadja Kensy, Daniela Kerkes, Nathalie Krug, Atur Marker, Stefanie Naß, Susanne Nobis, Karthigan Perinpanayagam, Silvie Nurcaj, Hasan Yildiz, Ebru Yüce

2003

Abitur 2003Svenja Boßmann, Julia Goeres, Patrick Goeres, Emilio Fernandez Gomez, Martin Hildebrandt, Murat Isik, Melanie Jeromin, Daniel Kreiling, Vildan Kuresepi, Isabell Robles Y Martinez, Valentina Nurcaj, Alexander Pimenow, Stefanie Rabitsch, Vivienne Roubal, Gleb Sternhartz, Ersin Tasar

2002

Abitur 2002Winuar Amuka, Mohamed Bougrine, Nadine Buunk, Michel Dibowski, Murat Dogu, Özlem Erdogan, Jens Heinrich, Dawid Kabacinski, Michaela Lenz, Marcel Mann, Natalie Müller, Remigius Nobis, Raz Rabathi, Gisela Schmitz, Süleyman Sisman, Sabrina Tetampel, Lieda Yusufi.

2001

Abitur 2001Isabel Baglej, Sergej Betke, Susanne Bombelka, Simon Clemens, Alipio Esteves, Jessica Eul, Dennis Faber, Anette Felger, Özlem Gürdag, Daniel Heinrichs, Michaela Hemmers, Lina Hesse, Andrea Hoffmann, Andrej Hübert, Nelli Kinderknecht, Valentin Kolaberdin, Emine Memertas, Benjamin Rahmacher, Sergej Recklin, Melanie Petzke, Schewa Salih, Bianca Scheffner, André Schrameyer, Maria-Theresia Trella, Stephan Vogler, Yifan Wang, Lukas Zwiernik.

2000

Abitur 2000Ralf Blisginnis, Rachid Bougrine, Andrea Brockhuis, Steffen Bücken, Boris Cvetkovic, Dennis Feiler, Tanja Frank; Andrea Gande, Ramona Gayk, Daniela Gazziano, Konstantin Gorbatsch, Roman Hauser, Jessyka Hökkön, Michael Hütten, Jacek Jarocki. Filiz Kabalci, Achim Kretschmer, Daniela Krüger, Philipp Kuntke, Tim Lammers, Damian Mazur, Jessica Müller, Dennis Pfenningsdorf, Ines Polkähn, Adriane Römer, Tim Schmidt. Alexandra Schnitzler, Benjamin Steckenborn, Mareike Szostak, Nadine Truppat, Anna Ulmer, Benjamin Urselmann.

1999

Abitur 1999Jennifer Ahlhorn, Özlem Algan, Christian André, Ronny Bermann, Yvonne Bischof, Susanne Brandhorst, Nermin Cay, Nihat Civeiek, Aslihan Cüccam, Mustafa Dogu, Daniel Dömckes, William Duenas, lreen Fichtner, Nadja Fischer, Daniel Früh, Mesut Gürel, Ariane Hornetz, Sebastian Jeglorz, Manuela Jösch, Svenja Jürgensmann, Kerstin Kampmann, Melanie Kitowski, Angela Klinker, Diana Ley, Sonja Maletzki, Nahia Manai, Thomas Menzel, Stephan Moritz, Alexander Pabst, Dirk Peters, Marc Pflume, Andrea Philipsen, Thomas Porstmann, Sabrina Prohl, Daniela Sander, lsmail Savas, Georg Schmitz, Janine Sroka, Maieika Steffi, Döne Tasdemir, Mevlüt Topal, Benjamin Waldmann, Nadine Welzenbach, Matthias Woch, Akhan Yarik.

1998

Abitur 1998Jan Abraham, Janine Ahlhorn, Murat Alpaslan, Thomas Anker, Achim Baumeister, Besma Ben Hamida, Adiba Ben-Nejim, Bianca Berger, Axel Blumentritt, Alexander Bongart, Ayser Bozat, Filiz Erbil, Bjöm, Fischer, Nadine Graner, Demet Isik, Sandra iuchnewski, Özcan Kara, Murat Kirgiz, Dennis Köpke, Dennis Kühnle, Nicole Lange, Sandra Morsbach, Bektas Ozbas, Songül Ozcan, Emel Özkaranlik, Tülay Otmk, Nicole Rathmann, Vanessa Rosin, EIif Sagin, Ertugrul Sariaslan, Sami Sarikaya, Cindy Schäfer, Nuran Sentürk, Johanna Stajno, Nicole Weienberg

1997

Abitur 1997Markus Adams, Annika Berweger, Sabine Bölke, Silke Bücken, Angela Camarda, Azra Crnkic, Christine Dathe, Marc Dresen, Oliver Eickmaier, Linda Fettweiß, Adam Fijalkowski, Markus Fleischer, Abdul Kadir Güner, Volker Hehnke, Katja Heinrich, Melanie Höfkes, Andreas Hohmeier, Martin Huppertz, Daniel Hütten, Petra Janssen, Nazim Kandemir, Kay Killinger, Nicole Kleinschmidt, David Klostermann, Yvonne Leven, Thomas Müller, Güven Oztürk, Silke Polkähn, Arthur Praetorius, Sven Prokaska, Alexander Riffel, Dirk Sadowski, Michael Schmitz, Melanie Schicks, Thomas Scholten, Sven Steinmetz, Marc Stresius, Nina Trojandt, Tonio Tarantino, Markus Welzenbach, Jörn Witzer, Michael Woinowski, Daniela Zelic.

1996

Abitur 1996Gülay Albi, Hülya Alaca, Stefan Breumann, Vera Brünnen, Patricia Clouth, Vanessa Dudziak, Jan Fransen, Oliver Gaspers, Ersoy Gencaslan, Neslihan Genctürk, Melanie Granke, Manuela Groch, Silke Großklos, Kerstin Hahn, Roland Jäger, Roberto Jenni, Sung-Il Jung, Carsten Klein, Markus Kloß, Nejla Kurt, Kai Lammers, Jörg Lupik, Dennis Maier, Christiane Mettler, Kerstin Müller, Jens Nemitz, Simone Neureiter, , Andreas Lipek, Nazile Onsekiz, Thekla Orzechowski, Patricia Paci, Frank Rademacher, Verena Richter, Guido Rossmüller, Ercan Tasdemir, Melek Tasdemir, Meryem Tasdemir, Christine Timmer, Yvonne Tirkschleit, Lynn Schwarz, Myriam Verhoeven, Manuel Wienands, Kim Woitecki, Michael von Zabiensky,